Cyklo Żukowo MTB

Metryka

Data

10 września 2017

Miejsce

Żukowo

Trasy

Dystans „MEGA” – 47,6 km

Dystans „MINI” –   23,8 km

Dystans „FIT”      6-10 km

Informacje

Trasa

Mapy i profile tras

Regulamin

Pobierz .pdf

FAQ

Pytania i odpowiedzi

Wyniki

Zajrzyj po imprezie

Zdjęcia

Zapraszamy do oglądania!

Sponsorzy

Partner Strategiczny

Sponsor

Sponsor

Sponsor

Sponsor

Sponsor

Partnerzy

Partnerzy medialni

Szczegóły

FAQ

O Cyklo Żukowo MTB

szczegóły niebawem

Jak wystartować?

Start w wyścigu z serii Cyklo nie wymaga szczególnych zabiegów. Trzeba pamiętać o trzech podstawowych krokach:

1. Wykup swój pakiet startowy z możliwie dużym wyprzedzeniem. Wszystkie czynności wykonasz nie wstając od komputera. Pakiet kupisz także bezpośrednio przed startem w Biurze Imprezy, ale zalecamy nie pozostawianie formalności na ostatnią chwilę. Wcześniejszy zakup to niższy koszt oraz spokojna głowa w dniu startu.
Kupuję Pakiet Startowy

2. Potwierdź swój start w Biurze Imprezy – odbierzesz swój numer i chip do pomiaru czasu oraz pozostałe składowe pakietu startowego.

biuro będzie czynne w nast. godzinach:

8 września/piątek – 17:3020:00 Inkubator Przedsiębiorczości Gdynia ul. Olimpijska 2, parter salka b

10 września/niedziela – od 7:30do ostatniego klienta Małkowo,ul. Pałacowa 103 – Miasteczko Zawodów

ale zalecamy nie pozostawianie formalności na ostatnią chwilę. Wcześniejszy zakup to niższy koszt oraz spokojna głowa w dniu startu.

3. Otrzymany numer startowy oraz chip zamontuj zgodnie z instrukcjami przedstawionymi na poniższych infografikach. Pamiętaj, że w części wyścigów obowiązują sektory startowe. Sprawdź lokalizację swojego sektora na planie Miasteczka Imprezy.

Numer startowy – montujemy z przodu na kierownicy.

Sztyca podsiodłowa

Chip – pancerze pod kierownicą /chip do zwrotu na mecie/


Kto może wystartować?

Odpowiedź brzmi – każdy. Cyklo Żukowo MTB to impreza przeznaczona dla wszystkich posiadaczy dwóch kółek. Przygotowujemy trasy o bardzo różnym stopniu trudności, aby każdy znalazł odpowiednią dla siebie opcję. Osoby początkujące zapraszamy na dystans FIT – rozpocznij przygodę z MTB, dystans poprowadzony jest trasą, która jest dystansem „MINI” w pigułce – kilka podjazdów, zjazdów, pętla o długości 6-10 km. Bardziej wprawionych zawodników zapraszamy do zmagań na dystansie MINI lub MEGA

Żukowo

Poznaj uroki Żukowa

Żukowo, położone jest 19 km na południowy zachód od Gdańska, 27 km od Gdyni i 12 km od Kartuz. W początkowym okresie rozbudowało się głównie w dolinie rzeki Raduni, w pobliżu wypływu Stołpy, w ostat­nim zaś czasie – na oddzielające się stromym zboczem od dna doliny wysoczyźnie. Wraz z bliższą okolicą położone jest na wysokości od do 190 m n.p.m., a więc znaczenie niżej od okolic Wieżycy i Kartuz, lecz wyżej od drogi wiodącej do Gdańska. Żukowo obejmuje część terenu występującego pod nazwą Pojezierza Kaszubskiego i na tym obszarze jest największym osiedlem nad rzeką Radunią. Już od XIII wieku powiązane było z całą ziemią kaszubską stosunkami gospodarczymi.

Obszar gminy Żukowo obejmuje 16 395 ha i stanowi część terenu występującego pod nazwą Pojezierza Kaszubskiego, na tym obszarze Żukowo jest największym osiedlem nad rzeką Radunią. W obręb gminy wchodzą następujące wsie sołeckie: Banino (Borowiec), Borkowo, Chwaszczyno, Glincz (Babi Dół), Leźno (Czaple), Małkowo, Łapino (Mankocin), Widlino, Miszewo, Niestępowo (Stara Piła), Otomino, Pępowo, Przyjaźń, Rębiechowo (Barniewice, Nowy Świat), Skrzeszewo, Sulmin, Tuchom, Żukowo (Lniska, Elżbietowo), Rutki. Gmina Żukowo jest jednym z najpiękniejszych zakątków malowniczego krajobrazu Pojezierza Kaszubskiego. Piękna rzeźba tego terenu, jak całego Pojezierza, została ukształtowana tysiące lat temu, w wyniku działalności potężnych mas lodowcowych. Wówczas tworzyły się charakterystyczne cechy krajobrazu, takie jak: łańcuchy wzniesień, pojedyncze pagórki stożkowate i kopulaste, doliny z rozmieszczonymi w nich jeziorami, korytami strumieni i rzek. Wszystko to stanowi ślady oraz pozostałości lodowcowych moren dennych i czołowych, które miały wpływ na budowę geologiczną terenu.

Obok wymienionych czynników duży wpływ na rzeźbę terenu miały również wody deszczowe, powierzchniowe, wiatry i różnice temperatur. Tutejsze gleby nie są zbyt urodzajne. W ich skład wchodzą głównie piaski gliniaste, gliny piaszczyste, gliny i piaski częściowo zmieszane ze żwirem i kamieniami polnymi. Leżą też głazy narzutowe mniejszych rozmiarów. Gleby żukowskie, na podstawie ewidencji gruntów z roku 1987, zaliczono od II do VI klasy. Na 9 660 ha ogólnego obszaru do klasy II zakwalifikowano 4 ha, Ula – 83 ha, Illb – 568, IVa -I 420 ha, IVb – 3 380 ha, V -I 442 ha.

W okolicy Żukowa znajdują się złoża torfu, w większej mierze już wyeksploatowane oraz złoża żwiru w rejonie Borowca. Źródłem wody dla Żukowa i okolic jest przede wszystkim rzeka Radunia, wypływająca z jeziora Stężyckiego. Zasilają ją również wody wielu strumieni i jezior wieńca raduńskiego: Raduńskie Górne, Raduńskie Dolne z Łączyńskim i Nierzostowem, Kłodno, Białe z dawniejszym Płęsnem, Rekowo, Brodno Małe, Brodno Wielkie, Ostrzyckie z Bukrzynem Małym i Dużym, Patulskim, Dąbrowskie i Lubowisko. Wewnątrz tego wieńca znajduje się kilka tzw. jeziornych oczek, np. we wsi Stare Czaple (z mylnie obecnie nadaną nazwą Zamkowiska), dalej Kamionko, Sołeckie, Łąki Wielkie i Łąki Małe.

Do Gminy Żukowo należy 193, 2 ha powierzchni jezior. Poza elektrownią w Rutkach większość zbiorników wodnych nie ma obecnie istotnego znaczenia gospodarczego. Dawniej stanowiły one poważną pozycję dochodową i bytową nie tylko Norbertanek żukowskich, ale także ludności osiadłej w posiadłości klasztoru, który miał prawa rybołówcze oraz zezwolenie na zakładanie i prowadzenie młynów wodnych.

Warunki klimatyczne i atmosferyczne gminy Żukowo nie różnią się zasadniczo od istniejących na całym Pojezierzu. Charakteryzują je: jesień wyraźnie cieplejsza od wiosny, ostra zima z obfitymi opadami, raptowne zmiany temperatury w ciągu doby, W ostatnich latach, jak na całym Pojezierzu, nie ma tu dawniejszych parnych nocy, zaś okres między wiosną a zimą staje się coraz krótszy. Wiatry, wiejące najczęściej od zachodu lub północnego-zachodu, latem przynoszą deszcze, a zimą są przyczyną odwilży. Wiatry wschodnie latem powodują suszę i niekiedy krótkotrwałe upały, natomiast zimą – silniejsze mrozy,, wiosną zaś dokuczliwe chłody. Średnia temperatura roczna dla najchłodniejszej części Pojezierza wynosi ok. 7,2° C. Dla Żukowa, ze względu na niższe położenie nad poziomem morza jest ona wyższa. Z tego też powodu, wegetacja wiosenna oraz żniwa rozpoczynają się tu tydzień wcześniej niż na wyżej leżących ziemiach Kaszub.

W jeziorach żyją następujące gatunki ryb: szczupak, okoń, jażdż (jazgarz, lin, węgorz, leszcz, „morenka (sielawa), płoć, „baba – krasnopióra (podobna do płoci, z szerszą czerwoną płetwą), „guszka – krąp (podobna do leszcza, lecz mniejsza, także z czerwonymi płetwami), ukleje, „grule – Kiełbie (nieco podobne do jażdża, długości do 15 cm), „łelszówka różanka (do 5 cm długości, podobna do karasia, nie nadająca się do jedzenia), miętus karaś. Po II wojnie światowej sprowadzono sandacza i sieję, które osiągają wagę ponad i kg. Wędkarzom, łowiącym w rzece Raduni, przypadają do „gustu i smaku przede wszystkim pstrągi potokowe i lipienie. Według średniowiecznych zapisów okolice Żukowa, jak i całe Pojezierze, pokryte były gęstymi pasami leśnymi, jednakże pod tym względem obszar dzisiejszy przedstawia się zupełnie inaczej. Mniejsze obszary leśne leżą na wschód, w odległości 1,5 km, większe natomiast – na zachód, południowy zachód oraz południe, w oddaleniu od 4 do 7 km. Są to lasy iglaste, liściaste i mieszane. Dawniej lasy obfitowały w dziką zwierzynę, której obecnie jest stosunkowo mało. Przed całkowitą zagładą chronią ją odpowiednie przepisy prawne.

Zdjęcia

Trasa

Opis trasy

Kolejny nasz debiut w tym sezonie na trasie MTB na nowym dla nas miejscu. Bardzo dogodna lokalizacja i bardzo krótki dojazd z całego Trójmiasta do bazy zawodów, czyli do Małkowa! Niech nie zmyli Was nazwa CYKLO Żukowo MTB, a i owszem jeździmy po terenach należących do Gminy Żukowo, jednak start jest w miejscowości Małkowo na ul. Pałacowej w Ośrodku Gminnym.

Zaraz po starcie kierujemy się w kierunku południowo-zachodnim i już na 3 kilometrze czeka nas największy podjazd tego dnia do miejscowości Smołdzino. Na pewno podzieli stawkę, więc warto go „przetrzymać” nawet sporym kosztem. W samej miejscowości z kolei przekraczamy drogę powiatową Kobysewo – Żukowo i kierujemy się dalej na południe wjeżdżając tym samym na tereny leśne. Częste zmiany kierunku i bardzo krótkie ale dosyć sztywne podjazdy to jedyne trudności tego dnia. Interwałowy charakter trasy będzie pasował zawodnikom silnym i dynamicznym. Mała trudność trasy idealnie nadaje się dla osób początkujących, dopiero zaczynających swoją przygodę z kolarstwem górskim. Po dojechaniu do 13 kilometra trasy zawracamy w kierunku północnym i po ponownym przekroczeniu drogi powiatowej kierujemy się w bezpośrednio do mety. Ostatnie kilometry wiodą otwartymi terenami, gdzie potrafi zawiać dosyć mocny wiatr, ostatnie 1,5 km to szybki finisz po odcinku asfaltowym. Dojeżdżamy do miejsca startu / mety, w lewo wjeżdżamy na trawiaste boisko, gdzie po kilku „agrafkach” przekraczamy linię mety, a w prawo kierujemy się na drugą pętlę.

UWAGA: w przypadku braku opadów deszczu w kilku miejscach może zaskoczyć nas dosyć głęboki, kopny piach!

Mapa i profil trasy

Obejrzyj na stronie GPSIES tutaj

Cyklo Gdynia MTB 2015 - Fotosy

Zobacz co działo się dwa lata temu

Cyklo Gdynia MTB 2016 - Fotosy

Zobacz jak ścigaliśmy się w ubiegłym roku

Pin It on Pinterest