Cyklo Pelplin

wyścig szosowy

Metryka

Data

21 sierpnia 2022

Miejsce

Pelplin

Dystanse

Do wyboru 46 km (jedna pętla) i 92 km (dwie pętle).

Trudność trasy

 

Informacje

Pelplin

Trzecia edycja imprezy

Trasa

Mapy i profile tras

Regulamin

KLIKNIJ

FAQ

Pytania i odpowiedzi

Wyniki

Wyniki CYKLO Pelplin 2022

Zdjęcia

Jak zwykle sporo zdjęć!

Sponsorzy

Sponsor Główny

Partner Strategiczny

Sponsor

Sponsor

Szczegóły

FAQ

O Cyklo Pelplin

szczegóły niebawem

Jak wystartować?

Start w wyścigu z serii Cyklo nie wymaga szczególnych zabiegów. Trzeba pamiętać o trzech podstawowych krokach:

1. Wykup swój pakiet startowy z możliwie dużym wyprzedzeniem. Wszystkie czynności wykonasz nie wstając od komputera. Pakiet kupisz także bezpośrednio przed startem w Biurze Imprezy, ale zalecamy nie pozostawianie formalności na ostatnią chwilę. Wcześniejszy zakup to niższy koszt oraz spokojna głowa w dniu startu.

2. Potwierdź swój start w Biurze Imprezy – odbierzesz swój numer i chip do pomiaru czasu oraz pozostałe składowe pakietu startowego. Biuro Imprezy otwarte jest także w dzień poprzedzający wydarzenie, a w niektórych przypadkach także dwa dni przed terminem.

3. Otrzymany numer startowy oraz chip zamontuj zgodnie z instrukcjami przedstawionymi na poniższych infografikach. Pamiętaj, że w części wyścigów obowiązują sektory startowe. Sprawdź lokalizację swojego sektora na planie Miasteczka Imprezy.

lewy bok zawodnika na wysokości biodra

Sztyca podsiodłowa

Chip – pancerze pod kierownicą /chip do zwrotu na mecie/


Kto może wystartować?

Odpowiedź brzmi – każdy. Cyklo SZOSA to impreza przeznaczona dla wszystkich posiadaczy dwóch kółek. Przygotowujemy trasy o bardzo różnym stopniu trudności, aby każdy znalazł odpowiednią dla siebie opcję. Zawodników o mniejszym stopniu zaawansowania zapraszamy na „Małą Pętlę” gdzie krótszy dystans pozwoli na „godne” mierzenie się z trudnościami trasy;) Bardziej zaawansowani kolarze mogą zmierzyć się z trasą w pełnym wymiarze.

 

Czy uczestnicy muszą mieć rowery szosowe?

Absolutnie nie ma takiego wymogu. Na dystansie „Małej Pętli” każdy może startować na rowerze, jaki posiada i na jakim jeździ na co dzień, bez względu na to czy jest to rower miejski, mtb, trekkingowy czy szosowy. Rower musi być sprawny i wyposażony w dwa hamulce.

Wybór dystansu „Duża Pętla” sugerowalibyśmy zawodnikom, którzy posiadają rower szosowy – zwgl. na długość trasy, przewyższenia i limit czasu, który obowiązuje na tym dystansie.
Obowiązkowym wyposażeniem jest oczywiście również kask. Szczegóły zasad dot. startu znajdują się w regulaminie imprezy w paragrafie 8 Uczestnictwo.

Pelplin

Poznaj Pelplin

Pelplin – Perła Pomorza

 

Na północy Polski, pośród malowniczych pól i morenowych wzgórz Kociewia położone jest miasto o nazwie Pelplin. To urokliwe miejsce stanowi prawdziwą skarbnicę zabytków pomorskiej kultury i sztuki. Urzeka pięknem gotyckiej architektury oraz niezliczonymi osobliwościami przyrody. Panuje tu specyficzna, nieco nostalgiczna atmosfera sprzyjająca wyciszeniu i refleksji. Każdy, kto choć raz odwiedzi to małe, urokliwe miasteczko, będzie tu z pewnością wracał wielokrotnie. Tak bowiem czynił  przed wiekami  król Jan III Sobieski, który wraz z żoną Marysieńką przypływał gondolą z Gniewu, by umocnić ducha i napawać się urokiem cysterskiego klasztoru. Pewnie przywiodły go tu słowa kronikarza Jana Długosza, który już w XV wieku pisał: „Klasztor ten był tak piękny i znakomity ze względu na wzniesione w nim budowle i mury, że łatwo budził u wszystkich śmiertelnych podziw”. I budzi nadal…

 

Dawne Opactwo Cysterskie w Pelplinie

 

W urokliwej dolinie rzeki Wierzycy znajduje się imponujących rozmiarów opactwo, wzniesione pomiędzy XIII – XVI w. przez Zakon Cystersów. Dawniej ważny ośrodek religijny, gospodarczy oraz kulturalny, obecnie stanowi jedną z głównych atrakcji turystycznych regionu.

Pelpliński klasztor jest zaliczany do najlepiej zachowanych obiektów pocysterskich w Polsce i Europie. Nad całym kompleksem góruje gotycka świątynia (obecnie bazylika katedralna), będąca drugim co do wielkości ceglanym kościołem na terenie naszego kraju. Wnętrze katedry skrywa aż 23 ołtarze, wśród których znajduje się najwyższy drewniany ołtarz w Polsce i drugi w Europie. Z pozostałego wyposażenia świątyni na uwagę zasługują sklepienia gwiaździste i sieciowe, zespół gotyckich dębowych stalli, barokowa ambona i organy, a także dzieła wybitnych XVII – wiecznych malarzy: Hermana Hana, Andrzeja Stecha i Bartłomieja Strobla. Na terenie opactwa można także zobaczyć XIV – wieczny czworobok klasztorny wraz z wirydarzem i otaczającymi go krużgankami. Przetrwało także dawne oratorium (miejsce modlitwy wspólnotowej), refektarz (jadalnia), kaplica przed bramą z 1417 r. (obecnie kościół Bożego Ciała), budynek bramny, XIV-wieczne dormitorium konwersów (wspólne sypialnie dla zakonników), młyn wodny, spichlerz, budynek karczmy oraz przylegający do opactwa ogród z klasycystycznym Pałacem Biskupim z 1837 r.

Dawne opactwo cysterskie w Pelplinie należy bez wątpienia do najwybitniejszych zespołów sakralnych w Polsce, co potwierdza nadanie mu w 2014 r. statusu Pomnika Historii.

 

Pelplińskie Skryptorium

 

Mimo upływu stuleci, na terenie pelplińskiego klasztoru po dziś dzień można usłyszeć ciche skrobanie pióra po pergaminie. Ten charakterystyczny dźwięk wywodzi się wprost z warsztatu kaligraficznego, gdzie dawniej zakonnicy w mozole kopiowali kościelne kodeksy. W murach „żyjącego” tu  skryptorium można zgłębić tajniki gotyckiej pisowni w duchu modlitwy i pracy, który przez sześć wieków towarzyszył codziennemu życiu zakonników, zgodnie z ich dewizą „Ora et Labora”  –  módl się i pracuj.

 

Muzeum Diecezjalne

 

Pelplińskie muzeum jest bardzo ważnym ośrodkiem kulturalnym regionu oraz jedną z głównych atrakcji turystycznych miasta. Zostało założone w 1928 r. przez biskupa Stanisława Okoniewskiego. Początkowo zbiory były gromadzone w Pałacu Biskupim oraz innych obiektach diecezji, by ostatecznie znaleźć bezpieczne schronienie i należną opiekę we własnym gmachu, znajdującym się w budynku Kurii Diecezji Pelplińskiej.

Zbiory muzeum obejmują liczne skarby kultury pomorskiej – od średniowiecza do współczesności. Do cenniejszych eksponatów należą: krucyfiks z fary w Starogardzie Gd. pochodzący z 1. ćwierci XIV w., jedyne na Pomorzu dwie Madonny Szafkowe z Klonówki i Lubiszewa oraz fragmenty XV – wiecznego poliptyku franciszkańskiego. Muzeum posiada również bogatą kolekcję tkanin, z których większość to szaty liturgiczne datowane na XVII-XIX w. Z kolei wnętrze skarbca muzealnego kryje bogate zbiory paramentów liturgicznych: monstrancje, relikwiarze, kielichy i pateny oraz pocysterski pastorał. Nie można także zapominać o najcenniejszym eksponacie Muzeum Diecezjalnego, a mianowicie Biblii Gutenberga.

 

Biblia Gutenberga

 

Najcenniejszym eksponatem, a zarazem swoistą wizytówką Muzeum Diecezjalnego jest Biblia Gutenberga. Ten XV – wieczny starodruk jest jednym z 48 zachowanych egzemplarzy na świece i jedynym w Polsce. Wyróżnia się na tle wszystkich pozostałych tym, iż na jednej ze stron odbił się znak ruchomej czcionki, która najprawdopodobniej wypadła z ręki zecerowi podczas pracy. Wszystko to sprawia, że pelpliński egzemplarz Biblii Gutenberga może spokojnie pretendować do miana najcenniejszej księgi świata.

 

Góra Jana Pawła II

 

W niedalekiej odległości od Pelplina, znajduje się wzgórze z którego rozciąga się wspaniały widok na dolinę Wierzycy.  To właśnie w tym miejscu Ojciec Św. Jan Paweł II w niedzielę, 6 czerwca 1999 r. odprawił Mszę św. dla wiernych Diecezji Pelplińskiej. O fakcie tym przypomina krzyż, górujący nad doliną – widoczny z daleka, szczególnie w porze nocnej. Góra ta stała się miejscem spotkań modlitewnych, chętnie nawiedzana przez przybywających do Pelplina turystów i pielgrzymów.

 

Wydarzenia kulturalne

 

Pelplin to nie tylko światowej klasy zabytki, ale także liczne wydarzenia i eventy. Odwiedzając to urokliwe miasto warto skorzystać z bogatej oferty kulturalnej, wśród której znajdują się m.in. takie wydarzenia cykliczne jak:

– Powrót Pelplina do Macierzy (styczeń)

– Noc Muzeów w Dawnym Opactwie Cysterskim  (maj)

– Dni Pelplina (czerwiec)

– Przystań – Warsztaty dla duszy (lipiec)

– Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej (każda środa  lipca i sierpnia o godz. 19.00)

– Nocą daj poprowadzić się aniołom… (każdy piątek sierpnia o godz. 21.00)

– Dzień Świętego Bernarda – Patrona Miasta Pelplina. Święto miodów, ziół i runa leśnego (sierpień)

– Jarmark Cysterski  w Pelplinie  (trzeci weekend września)

 

Więcej informacji na stronach internetowych:

www.pelplin.pl

www.informacja.pelplin.com

 

oraz na Facebooku:

www.facebook.com/gminapelplin

www.facebook.com/dziejesiewpelplinie

 

 

 

STOPKA ADRESOWA URZĘDU:

Urząd Miasta i Gminy Pelplin

Plac Grunwaldzki 4, 83-130 Pelplin

Tel.: (58) 536 12 61-63; (58) 536 00 40

Fax: (58) 536 14 64

E-mail: urzad@pelplin.pl

Facebook: www.facebook.com/gminapelplin

 

 

Zdjęcia

Trasa

Opis trasy

Trasa Cyklo Pelplin wiedzie dużą, 46 kilometrową pętlą na zachód i południe od miasta. Ma ona zupełnie inną charakterystykę niż rozegrany niedawno wyścig Cyklo Strzepcz. Tym razem otrzymamy dość płaską, bardzo szybką trasę, promującą inny typ zawodników. Wiele wskazuje na to, że większa część uczestników może liczyć na bardzo wysokie dla nich średnie prędkości. Pomóc może w tym fakt, że znakomita większość trasy prowadzi po świetnej jakości nawierzchni.

Total distance: 46741 m
Download file: PELPLIN.gpx

Pin It on Pinterest