Rajd Climate Classic Poland - Gdańsk 2023
Metryka
Climate Classic Poland Gdańsk 2023
Rajdy Climate Classic w Holandii, Belgii i Francji z powodzeniem zjednoczyły kolarzy, aby zwrócić uwagę na problem podnoszenia się poziomu mórz, będący konsekwencją ocieplenia klimatu i topniejących lodowców. Przejechali oni setki kilometrów trasami, wzdłuż których w przyszłości będą przebiegały nowe linie brzegowe, jeśli zmiany klimatu będą postępowały w dotychczasowym tempie. Rajdy Climate Classic mają też na celu zmobilizować uczestników, kibiców i obserwatorów do podjęcia indywidualnych i zbiorowych kroków na rzecz klimatu. Peleton kolarski jest metafora naszego wspólnego wysiłku. Tylko razem damy radę! CZAS JEST NASZYM JEDYNYM WYZWANIEM!
Polska już teraz doświadcza skutków zmian klimatycznych. Niestety świadomość zmian klimatu i konieczności działania jest ciągle niewystarczająca zarówno wśród społeczeństwa jak i polityków, a bez zdecydowanych kroków nie uda nam się zapobiec katastrofie klimatycznej i przystosować do tych już nieuchronnych zmian.
Stąd pomysł grupy wolontariuszy aby Climate Classic zorganizować również w Polsce. Wybór Żuław Wiślanych jako miejsca rajdu nie jest przypadkowy – właśnie ten położony częściowo poniżej poziomu morza zakątek kraju jest jednym z najbardziej zagrożonych przez podnoszący się poziom mórz i oceanów.
Termin i Miejsce
28 maja 2023 Gdańsk
START/META kliknij aby wyświetlić dojazd ▶: Plac Wałowy w Gdańsku 80-001 Gdańsk, koło Małej Zbrojowni
Trasa
Do wyboru:
Dystans: 100 km (szczegóły dot. tras pojawią się pod koniec lutego)
Dystans: 250 km
Organizatorzy
Cycling 4 Climate
Trójmiejskie Stowarzyszenie Rowerowe
Szczegóły imprezy
Jak się 1. Zapisać, 2. Odebrać pakiet, 3. Wystartować?
Start w imprezie Rajd CYKLO „Climate Classic Poland – Gdańsk 2023” nie wymaga szczególnych zabiegów. Trzeba pamiętać o czterech podstawowych krokach:
1. Oblicz swój ślad węglowy i zadeklaruj jego redukcję.
2. Wykup swój pakiet startowy z możliwie dużym wyprzedzeniem. Wszystkie czynności wykonasz nie wstając od komputera. Pakiet możesz wykupić online do 19 maja więc lepiej nie zostawiać tego na ostatnią chwilę.
Ilość miejsc jest ograniczona, a im wcześniej się zarejestrujesz, tym pakiet będzie tańszy, więc nie zwlekaj. Rajd nie jest organizowany dla zysku i jest całkowicie organizowany w ramach wolontariatu.
Cena pakietów:
- 8.02 do 28.02: 220 PLN
- 1.03 do 31.03: 270 PLN
- 1.04 do 19.05: 300 PLN
ODBIÓR PAKIETÓW STARTOWYCH:
3. Potwierdź swój start w Biurze Imprezy – odbierzesz swój numer oraz pozostałe składowe pakietu startowego.
Biuro Zawodów będzie czynne:
- w sobotę 27.05 – od 10:30 do 13:00 przy ul. Obronców Wybrzeża 3D, 80-398 Gdańsk sklep RowerowePrzymorze.pl
- oraz w dniu imprezy 28.05 od godziny 6:30 do ostatniego startującego 🙂 okolice Urzędu Marszałkowskiego PLAC WAŁOWY
- DOJAZD ▶Kliknij aby wyświetlić mapę google
- DEPOZYT – w dniu imprezy będzie można zostawić rzeczy w depozycie i odebrać po powrocie z trasy.
4. Otrzymasz również numer startowy oraz nadajnik GPS. Numer startowy montujemy na lewem lub prawym boku koszulki, nadajnik można schować w kieszeni / torebce podsiodłowej – pamiętaj aby zwrócić nadajnik na mecie!
PLAN MIASTECZKA / PARKINGI
INFORMACJE O BUFETACH
TRASA 100 km: (kliknij na zdjęcia aby powiększyć)
Bufet: znajduje się w miejscowości Lichnowy tam przywita Was lokalne Koło Gospodyń Wiejskich – po lewej stronie drogi na ok. 60 km.
Zjazd do bufetu będzie oznaczony flagą Climate Classic w charakterystyczne klimatyczne paski.
Na mecie czeka na Was również posiłek, woda i strefa odpoczynku. I oczywiście medal
TRASA 250 km:(kliknij na zdjęcia aby powiększyć)
Bufety:
- Pierwszy bufet czeka na Was w Tczewie na odcinku trasy prowadzącej wzdłuż Wisły bulwarem na ok. 38 km. Zjazd do bufetu będzie oznaczony – wypatrujcie flagi
- Na drugim bufecie ugości Was Szkoła Podstawowa w Czernienie na ok. 117 km – czeka tam na Was obiad, batony od 4F i coś słodkiego J adres ul. Donimirskich 19, 82-400 Czernin. Wjazd do szkoły również oznaczymy.
- Ostatni bufet na około 40 km przed metą będzie w Nowym Dworze Gdańskim w Ludowym Klubie Sportowym Żuławy Warszawska 22.
Bufet będzie po lewej stronie drogi.
Pakiet Startowy
W cenie pakietu uczestnicy dostaną wysokiej jakości koszulkę kolarską marki Velor Cycling o wartości 300 PLN. Co dla nas bardzo ważne – koszulki wykonano w sposób zrównoważony dla środowiska. Zostały one też uszyte w Unii Europejskiej. Widoczny na nich charakterystyczny motyw w paski, który stał się znakiem rozpoznawczym rajdów Climate Classic to nic innego jak wykres średnich temperatur na świecie w latach 1850-2020.
Cele imprez Climate Classic
Kluczowym celem rajdów Climate Classic jest podnoszenie świadomości społecznej na temat zmian klimatu. W tym celu, podczas rejestracji na rajd, każdy uczestnik ZOBOWIĄZANY JEST regulaminem do policzenia własnego śladu węglowego i honorowej deklaracji do jego trwałego zredukowania poprzez zmianę codziennych zachowań.
Obliczenie śladu węglowego ułatwi nam kalkulator śladu węglowego, który udostępnia nam Carbon Footprint Foundation. Specjalnie dla Was stworzyliśmy też małą ściągę zawierająca praktyczne sugestie jak obniżyć własny ślad węglowy.
Co możesz zrobić dla klimatu? Przeczytaj!
Co Ty możesz zrobić dla klimatu?
- Na co dzień jak najczęściej wybieram transport przyjazny środowisku – gdy tylko mogę przesiadam się z samochodu na rower lub transport publiczny.
- Mój następny wakacyjny kierunek to ten, do którego dojadę pociągiem…albo rowerem!
- Zmieniam dietę – ograniczam mięso lub rezygnuję z niego całkowicie.
- Wybieram żywność lokalną i sezonową. Może truskawki w styczniu to nie jest najlepszy pomysł…?
- Oszczędzam prąd:
- Gaszę światło, gdy wychodzę z pomieszczenia.
- Wyłączam urządzenia elektroniczne, z których nie korzystam.
- Wymieniam żarówki na bardziej energooszczędne.
- Kupując nowy sprzęt elektroniczny wybieram ten najbardziej energooszczędny (klasa A).
- Jak najczęściej suszę pranie ‘pod chmurką’ – na szczęście ubrania sportowe schną szybko!
- Ograniczam zużycie wody:
- Biorę krótki prysznic zamiast kąpieli, dla oszczędności mogę kogoś pod prysznic zaprosić ☺
- Naprawiam cieknące krany.
- Włączam zmywarkę i pralkę dopiero gdy są pełne.
- Ograniczam odpady:
- Nie wyrzucam jedzenia, kupuję tyle ile potrzebuję, a jeśli mam za dużo dzielę się na przykład zanosząc rodzinie, przyjaciołom, sąsiadom lub do jadłodzielni. Plus dla klimatu i dla sylwetki.
- Kupuję bardziej rozsądnie i stawiam na dobrą jakość, by rzeczy zakupione posłużyły mi dłużej. Może ten mój zegarek sportowy mógłby komuś jeszcze posłużyć…a może jeszcze nie potrzebuję nowego zegarka?
- Nie kupuję wody butelkowanej, piję wodę z kranu. Zaoszczędzone pieniądze mogę przeznaczyć na przykład na fajny rajd rowerowy!
- Robiąc zakupy unikam zbędnych opakowań, zwłaszcza z tworzyw sztucznych. Na szczęście bidony są wielorazowego użytku!
- Segreguję odpady na co dzień, by można je było poddać recyklingowi.
- Zamiast wyrzucać oddaję lub sprzedaję rzeczy używane, ubrania, książki których już nie potrzebuję. A może sam(a) rozważę zakup rzeczy z drugiej ręki? Ten rower vintage to będzie niezły lans.
- Jeśli mam możliwość kompostuję odpady organiczne.
- Przykręcam termostat w domu poniżej 20 stopni – gdy jest mi zimno zakładam sweter, przytulam się do domowników lub na przykład jeżdżę na trenażerze rowerowym!
- Wspieram finansowo / w mediach społecznościowych organizacje szerzące wiedzę o przeciwdziałaniu zmianom klimatu.
- Planuję remont domu – wybieram bardziej ekologiczne rozwiązania (panele słoneczne, izolację domu, bardziej energooszczędne okna itd.).
- Zachęcam rodzinę i przyjaciół do proklimatycznych zachowań.
Trasa
Mapy i profile tras / Linki do ŚLEDZENIA ON LINE
Sponsorzy i partnerzy
Ambasador Imprezy
Marek Kamiński
Zdobywca biegunów, założyciel Fundacji Life Plan Academy i Marek Kaminski Academy. Jako pierwszy na świecie zdobył oba bieguny Ziemi w ciągu jednego roku, dzięki czemu został wpisany do Księgi Rekordów Guinnessa. Inspiruje setki tysięcy ludzi w Polsce i na świecie poprzez książki, filmy, podcasty, webinary oraz programy trenerskie.